Windows Phone 7.1 Pushpin Kullanımı - 3

By Burak TUNGUT - 21.11.2012 - Kategori Windows Phone 8

Bu makale ile Windows Phone 7.1 ve Bing Maps uygulamalarına yeni bir Pushpin örneği ile devam ediyoruz.
Maps konu dizisinin 3.makalesi ile üstün körü geçtiğimiz Pushpin ile pinleme kavramını bu makale ile daha iyi bir örnekle öğreniyor olacağız.

Bu makale ile Pushpin konusunun daha iyi anlaşılması adına 2 adet double üye değişken alan bir sınıf yaratıp, bu sınıfa ait bir generic nesnesi yaratarak harita üzerinde 5 adet nokta için pinleme yapacağız.

Pinlenecek bu noktaların lokasyonlarını ise Random sınıfı ile üreteceğiz.

Dilerseniz hemen Visual Studio IDE'lerimizi açalım ve kodlarımızı açıklayarak ilerleyelim,

Projemizi yaratalım ve adını resimdeki gibi wpPushPin yapalım.

Ana sayfamıza Bing Maps desteği veren ve daha önce yüklemesini gerçekleştirdiğimiz Map kontrolünü şekildeki gibi yerleştirelim.

F7 tuşu ile kod tarafına geçelim ve Yer adında public bir sınıf yaratalım. Bu sınıf 2 adet double üye değişken alsın sırasıyla enlem ve boylam olsunlar. Parametre alan yapılandırıcı methodumuzuda tanımlar isek generic oluşturmada syntax kolaylığından yararlanabiliriz.

Sayfamızın Loaded eventini şekildeki gibi tanımlamak üzere yine 2 TAB kombinasyonu ile methodumuzu oluşturup içersini silelim ve devam edelim,

İçini boşalttığımız methodumuza şekildeki gibi kodlarımızı yazalım. Öncelikle Random sınıfından bir nesne türetiyoruz. Arından T kullanarak Yer sınıfı için bir generic list tanımlıyoruz ve içersine 5 adet Yer bilgisini şekildeki gibi Random sınıfdan lokasyon üreterek ekliyoruz.

İlk taraftaki işimiz bittikden sonra say adında bir primitif deklare ediyor ve foreach döngümüz ile listemizin içersindeki tüm elemanları döndürüyoruz. Döngümüzün içersinde 1 adet Pushpin nesnesi türetiyor ve içeriğini "?.Yer Burada!" şeklinde dolduruyoruz. Soru işareti koyduğum kısımda ise deklare edilen değişkenimizi koyuyor ve her döngü başlangıcında ++ operatörü ile birer arttırıyoruz. Arından lokasyon bilgisi için bir önceki makalemde olduğu gibi enlem ve boylam parametreleri alan GeoCoordinate sınıfını kullanıyor ve map kontrölümüze söz konusu Pushpin nesnemizi ekliyoruz.

Bir kaç defa debug etmeme rağmen Türkiye'yi hiç denk getiremedim :) Ekran görüntümüzü de incelediğimize göre artık sizde yazdığınız kodları deneyebilirsiniz.

Bundan sonraki makalelerimde User Control kavramı ile tanışıp, Pin içeriklerine çeşitli objeler koyuyor olacağız.

 

Bir sonraki makalem de görüşmek üzere, esen kalın :)

H.Burak TUNGUT
Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi
www.buraktungut.com

Yorum Bırak

Facebook
Son Yorumlar