Windows Phone 7.1 Listbox ve Item Template Düzenleme

By Burak TUNGUT - 21.11.2012 - Kategori Windows Phone 8

Bu makale ile Windows Phone 7.1 uygulamalarımız da kullandığımız Listbox kontrolünün Item Template içeriğini nasıl düzenleyeceğimizi göreceğiz.
Bu işlemi yapmak için ayrıca Expression Blend ile tanışıp bizim için olanaklarını inceliyor olacağız.

 Ay, gün, yıl, isim ve aklınıza gelebilecek her türlü kelime katarını listeleyebileceğimiz Listbox'lar masaüstü ve web programlamada olduğu gibi karşımıza Windows Phone ile de geliyor.
Yine silverlightın nimetlerinden birini daha Windows Phone da aynen olduğu gibi kullanarak kelime katarı haricindeki verilerimizi yine Listbox kullanarak listeleyeceğiz. Diğer bir değişle Item Templateimizi özelleştirerek Listbox kontrolünün aslında bize daha neler sunabileceğini göreceğiz.

Bu makale oluşturacağımız bir generic'i Listbox a source olarak göstereceğiz ve Item Template'in nasıl özelleştirilebileceğini öğrenerek bir sonraki makalemizde çok daha şık ve güzel bir örnek yapacağız.

Dilerseniz Visual Studio IDE'lerimizi açmak ile işe başlayalım,

Proje türümüzü seçtikten sonra proje adımızı wpItemTemplate olarak değiştirelim ve OK diyelim.

Sayfamıza 1 adet button ve 1 adet de Listbox kontrolünü şekildeki gibi yerleştirelim.

Buttonumuzun click eventine resimdeki gibi kodumuzu yazalım. Kodumuzu açıklayacak olursak Listbox kontrolümüzde kullanıcı kısmına gösterilecek olan verilerin dolması için string alan bir generic List kullanıyor ve içeriğimizi hemen dolduruyoruz.

Uygulamamızı debug ettiğimizde emulatörde görülecek olan sayfamızda yukarıda yazdığım isimler Listbox içinde sırasıyla yazılacak ve seçilmesi halinde kırmızı olarak işaretlenecektir.

Şimdi Listbox kontrollerinin nasıl özelleştireleceğini inceleyelim,

Expression Blendi açmak üzere MainPage sayfamıza sağ tıklayarak resimdeki iteme tıklayalım.

Blend'i ilk defa kullanacaklarımız varsa biraz incelemerlinde fayda görüyorum.
Listbox özelleştirme işlemimiz için kontrolümüze sağ tıklayalım ve Edit Additional Templates > Edit Generated Items (ItemTemplate) > Create Empty yolunu izleyelim.

Oluşturmak üzere olduğumuz DataTemplate modeline resimdeki gibi isim verelim ve OK diyerek devam edelim.

Artık Item Template e source olarak gösterilecek olan Data Template modelimizi istediğimiz gibi düzenliyebiliriz.
Sayın Hocam İlkay İLKNUR bu ve benzeri daha bir çok olanağı bana gösterdiğinde açıkçası denemediğim şey kalmamıştı. İlk defa gören herkes için aynı şeyi, daha iyi kavramaları için kesinlikle öneriyorum.

Bir sonraki makalem ile bu konuyu çok daha iyi bir şekilde kavrayıp, mesai saatinde kaçamak yaparak hazırladığım güzel bir örnek ile süsleyeceğiz.

 

Bir sonraki makalem de görüşmek üzere, esen kalın :)

H.Burak TUNGUT
Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi
www.buraktungut.com

Yorum Bırak

Facebook
Son Yorumlar