Windows Phone 7.1 Isolated Storage File

By Burak TUNGUT - 21.11.2012 - Kategori Windows Phone 8

Bu makale ile Windows 7.1 Isolated Storage kullanımına IsolatedStorageFile konusu ile devam ediyoruz.
Yaptığım uygulamanın denemelerini resimlerler ile anlatmaktansa bu makale de videoyu tercih ettim. Hemen başlayalım...
Bu makalemiz de yine Isolated Storage konusu altında Isolated Storage File konusunu inceleyip küçük bir örnek yapacağız.

Yapacağımız örnek ile bize verilen alan dahilinde dosya yaratmayı, silmeyi, okumayı ve bunların haricinde kota sorgulama ve kota arttırma işlemlerini göreceğiz.

Öncelikle Visual Studio IDE'lerimizi açalım,

Proje türü olarak Windows Phone Application seçelim ve adınıda isolatedStorageKullanimi2 yapalım.

 

Evet resim biraz karışmış olabilir  .
Sayfamıza 1 adet TextBlock, 1 adet TextBox ve 5 adet Button yerleştirip düzenlemeleri yapalım.

 

Hemen Getir butonumuzun tıklanma olayına yukarıdaki kodları yazalım. Öncelikle deklare işlemimizi yapalım ve uygulama da kullanacağımız "bilgiler.txt" dosyamızın varlığını kontrol eden bir koşul bloğu yazalım. Eğer dosyamız varsa tıpkı Windows Form da bir text file okuyormuş gibi Stream ile okumayı gerçekleştiriyoruz. Dosyanın olmaması durumunda ise ekrana mesaj ile bildiriyoruz.

 

Kaydet butonumuzun tıklanma olayında ise yine deklare işlemimizin ardından "bilgiler.txt" dosyamızı oluşturuyor ve StreamWriter sınıfından bir nesne oluşturduktan sonra TextBox dan aldığımız yazıyı kaydetmesini sağlıyoruz.

 

Sil butonumuz için de yine deklare işlemimizi gerçekleştirelim ve dosyanın varlığını kontrol eden bir koşul bloğu ile olması halinde silmeyi gerçkeleştirip her iki durum içinde mesaj kutusu verdiriyoruz.

 

Uygulamamız için tanınan kotanın yetmediği durumlarda kotayı kullanıcı onayından geçmesi suretiyle arttırabiliriz. Yalnız dikkat etmemiz gereken bir nokta var! Kullanacağımız methodun aldığı long türündeki ve alacağı byte değerindeki büyüklük artmasını istediğimiz boyut değil, arttırma işlemiğ sonucunda istediğimiz toplam boyut olmalıdır! Küçük bir örnek verecek olursak 100MB alanımız var ve daha 20MB alana ihtiyacımız var ise methoda 120MB için istekde bulunmalıyız.

Dikkat! Emulator de kodu denemeniz halin de hata alacaksınız. Ne yazık ki bu noktada bir cihaza ihtiyacımız var. (Hangimizin ihtiyacı yok ki )

 

Kota hakkında bilgi edinmek içinse deklare işlemimizin arından 3 adet daha long türünde değişken deklare ediyor ve Quota ile kota bilgimizi, AvailableFreeSpace ile geriye kalan boş alanı ve ikisinin cebirsel farkı ile de kullandığımız alanı elde ediyor ve üçünüde byte --> megabyte dönüşümü yaparak ekrana mesaj ile veriyoruz.

Tabi ki emulatör kullandığımız için veriler gerçel değildir. Yine bir cihaz gereksinimi duyduk :)

Aşağıda ki video ile de uygulamamızın nasıl çalıştığını test edelim.

 

 

Bir sonraki makalem de görüşmek üzere, esen kalın :)

H.Burak TUNGUT
Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi
www.buraktungut.com

Yorum Bırak

Facebook
Son Yorumlar