Windows Phone 7.1 Bing Maps SDK Kurulumu - 1

By Burak TUNGUT - 21.11.2012 - Kategori Windows Phone 8

Bu makalem ile Windows Phone 7,1 makalelerimiz de daha devamı fazlasıyla gelecek olan maps konusunu işlemek üzere gerekli yüklemeleri yapacağız.
Geniş bir konu olan Bing Maps uygulamaları dizisini düzgünce takip edebilmeniz için makale başlığına bölüm sırasını yazacağım. Artık 1. Bing Maps uygulamamıza başlayalım.

 Herkese merhabalar,
Geçen aylarda büyük bir hızla başlayıp sürdürdüğüm Windows Phone 7.1 konusuna finaller nedeniyle ara vermiştim. Çalıştığım yerde de Windows Phone konusunda uygulama geliştiriyor olmam neyseki beni eski hızıma geri kavuşturacak gibi :)
Hiç lafı uzatmadan şunu söylemeleyim ki bundan sonra daha da detaylı bir şekilde gerek pin gerek polygon konularına gireceğiz fakat öncelikle bing mapsi uygulamalarımız da kullanmak üzere bir kaç kurulum yapacağız.

Aslında kurulması gereken dosyanın direk linkini verecektim fakat son zamanlarda aşırı derecede gelen mailler üzerine resimli olarak bir konunun nasıl araştırılabileceğini göstermek istiyorum. Her ne kadar bu konuya burda girmek istemesemde ne kadar üzücüdür ki sağolsun bazı arkadaşlarımız Google'a girip 3 cümle yazmaktan ve ilk çıkan sonuca tıklamaktan acizler. Bunu üstüne alınmayanlar 4. fotoğrafdan devam edebilirler :)

Google a fotoğrafdaki gibi cümlemizi yazalım ve ilk çıkan sonuca tıklayalım.

Gelen sayfada yine fotoğrafdaki gibi "Download" butonuna tıklyarak kurulum dosyamızı indirelim. Kuruluma başlamadan önce Visual Studio IDE'lerimizi kapatmakta fayda görmekteyim.

 Kuruluma devam etmeden önce kurulacak olan dizinimizi kopyalayalım ve ilerleyelim.

 Artık Visual Studio IDE'lerimizi açalım ve sol tarafdan Silverlight for Windows Phone seçeneğine tıklyarak proje türümüzü seçelim ve adını da wpBingMaps yapalım.

Projemize yeni bir referans eklemek üzere sağ tıklayarak Add Reference seçeneğine tıklayalım.

Browse sekmesine tıklayalım ve kurulum esnasında kopyaladığımız dizini buraya yapıştıralım ve sözkonusu klasöre ulaşalım. Arından resimde işaretlediğim dosyamızı seçelim ve OK diyelim.

 Referansımızı ekledikten sonra sol tarafda ki Toolbox da boş bir yere sağ tıklayalım ve item seçmek üzere Choose Items... seçeneğine tıklayalaım.

Gelen menüde Namespace i işaretlediğim gibi olan tüm itemleri seçelim ev OK diyelim. Aslında bu makale de sadece Map itemini kullancak olsakda ilerde kullanacağımız itemleride şimdiden ekleyelim.

Map itemimizi sayfamıza sürükleyelim ve şekildeki gibi ortalayarak sığdıralım. Bing Map i ekler eklemez simüle olacaktır fakat zoom aralığı en düşük şekilde olduğu için belli bir height aralığından yukarıya çıkmayacaktır.

Uygulamayı çalıştırıp İstanbula doğru yaklaştığımızda ise görüntü şekildeki gibi olacaktır.
Bir sonraki makalelerde yukarıda da dediğim gibi pin, polygon, yer arama ve yer bildirimi gibi konulara değineceğiz.

 

Bir sonraki makalem de görüşmek üzere, esen kalın :)

H.Burak TUNGUT
Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi
www.buraktungut.com

Yorum Bırak

Facebook
Son Yorumlar