Windows Phone 7.1 Application Settings Kullanımı

By Burak TUNGUT - 21.11.2012 - Kategori Windows Phone 8

Bu makale ile Windows Phone 7.1 de Isolated Strorage yapısını ve ApplicationSettings kullanımını inceleyeceğiz.
Yapacağımız örnek cihaz kullanıcısının ismini kaydederek, istenildiği zaman ulaşılabilir hale getireceğiz.

Windows Phone uygulamalarımız da işletim sisteminin bize tanıdığı boyut dahilinde gerekli ayarları ve varsa dosyalarımızı barındırmak için kullanacağımız Isolated Storage yapısının Application Settings tarafını bu makale ile inceleyeceğiz.

Application Settings ile uygulamalarımız da kullanacağımız küçük ayarlamaları barındırabiliriz. Buna örnek olarak dil seçimi, kullanıcı bilgileri vs.
Bir sonraki makale de göreceğimiz Isolated Storage File kavramı ile de daha büyük ayarlamaları yapmak ya da çeşitli medyaları barındırmayı öğreneceğiz.

Öncelikle Visual Studio IDE'lerimizi açalım.

Yeni bir proje yaratmak üzere türünü Windows Phone Application ve adını da isolatedStorageKullanimi1 yapalım.

 

Sayfamıuza 1 textblock ekleyerek text değerini "Adınız:" yapalım ve 1 adet textBox ile 2 adet buton ekleyip adlarını şekildeki gibi düzenleyelim.

İsmi Kaydet butonumuzun tıklanma olayına resimde ki gibi IsolatedStorageSettings yapıp, tanımlı olduğu uzayı eklemek için CTRL + . tuş kombinasyonunu yapalım.

Kodun devamını resimde ki gibi yazalım ve deklare ettiğimiz uygulamaAyarlari için add methodunu kullanarak anahtarı "isim" ve değerini txtAd'dan dan alan bir Application Settings keyi ekleyelim.

 

Diğer butonumuz yani kaydedilmiş ismi getirecek olan butonumuzun tıklanma olayına ise yine aynı şekilde deklare ettiğimiz uygulamaAyarlarini try-catch bloğunda kaydedilen bir isim olmaması durumunda hata fırlatmaması için "isim" keyini kullanarak çağırıyoruz. Burada dikkat edersek object veri tipi alan ApplicationSettings yapısında kaydettiğimiz string veriyi geri çağırırken ToString methodunu kullanıyoruz.

Burada dikkat çekmek istediğim bir nokta var! Uygulamayı bitirip açtığımız da isim olarak bir veri kaydedelim ve uygulamayı kapatıp açtığımız da veriyi okumaya çalıştığımız da ismin daha önce girilmemiş olduğuna dair mesaj alacağız. Emulatorun bu nokta da ki eksikliği kapatıldığı anda uygulama içersindeki verilerin de silinmesidir!

Uygulamamızı artık açalım ve ilk olarak Kaydedileni Getir butonuna basalım. Görüldüğü üzere bir veri kaydetmediğimiz için İsim Girilmemiş! şeklinde bir mesaj kutusu alıyoruz.

 

Bir isim kaydetmek üzere ismimizi textbox'a yazıp, İsmi Kaydet butonuna tıklayalım.

Ve kaydettiğimiz ismi okutmak üzere tekrar Kaydedileni Getir butonuna tıklayalım.

Bu makale ile en başta söylediğim gibi küçük ayarlamaları barındıracağımız bir yapıyı işledik. Bir sonra ki makalede ise Isolated Storage File kavramı ile daha büyük ayarlamaları barındırmak için dosya kaydetmeyi ve okumayı işleyeceğiz.

 

Bir sonraki makalem de görüşmek üzere, esen kalın :)

H.Burak TUNGUT
Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi
www.buraktungut.com

Yorum Bırak

Facebook
Son Yorumlar