#Kısa Notlar : Elasticsearch Node Clone Sonrası Clustering Problemi MasterNotDiscoveredException

By Burak TUNGUT - 15.3.2017 - Kategori DevOps

Selamlar herkese,

Bugün uzunca yazmaktansa karşılaştığım ve yaklaşık olarak 3-4 saatimi alan problemin nasıl çözüldüğünü anlatacağım. Artık yavaş yavaş bu kapsamda, kısa not niteliği taşıyacak şeyleride paylaşmaya başlayacağım.

Tüm search yapımızı elasticsearch'e geçirmeyi planladığımız şu günlerde bir kaç yeni failover stratejisini denemek için 5 adet master node'a ihtiyacım vardı. Bunun için DC'de bir adet host üzerine bir Centos minimal VM kurdum. Onun üzerine ise Elasticsearch ve Kibana 5'i kurdum.

#Kısa Notlar : Elasticsearch Node Clone Sonrası Clustering Problemi MasterNotDiscoveredException

Tekar aynı adımları tekrarlamaktansa kurduğum VM'i clone'ladım fakat hepimizin clustering için gerekli olduğunu bildiğimiz konfigürasyonları yapmama rağmen ikinci sırada ayağa kalkan node'dan ısrarla MasterNotDiscoveredException aldım. Bu exception tek başına çok anlamlı olmayacaktır çünkü genelde network'de oluşan sorunlardan dolayı ya da unicast'te hiç bir master node'un olmamasından dolayı böyle bir hata ile karşılaşabiliyoruz. Kontrol ettiğimde node'lar ayakta ve her biri 9300 portu ile haberleşebilecek durumda idi.

Index log'larda ise şöyle bir ayrıntı yakaladım; with the same id but is a different node instance

Buradaki asıl problem elasticsearch'ün data folder'a her bir index için attığı klasör ve içerdiği segment file'ların aslında node ismini içermesi. E haliyle clone ettiğim ve sonradan adını değiştirdiğim node'un file'larında eski node'un isimleri geçiyor. Kısacası clone sonrası bu dosyaları silmemiz gerekiyor :) Zaten data node ise sharding başlayacak ve alması gereken index'lerin segment'lerini almaya başlayacaktır.

Sorunu çözmek için data folder'ı boşaltmanız yeterli olacaktır. Not olarak şunuda söylemek isterim ki MasterNotDiscoveredException sadece bu nedenle JVM tarafından fırlatılan bir hata değildir. Değindiğim sorun ve çözüm bu hatayı oluşturan case'lerden sadece birtanesi.

Herkese iyi çalışmalar,
Burak.

Yorum Bırak

Facebook
Son Yorumlar