Java Kelime Oyunu

By Burak TUNGUT - 21.11.2012 - 3 Yorum - Kategori Java

Bu makale ile Java da bol kurallı güzel bir kelime oyunu yazacağız. Öncelikle kurallarımızdan bahsedip daha sonra oyunumuzu yapacağız.
Daha önce yaptığımız adam asmaca örneği ile birbirine benzeyen bu örneği de yine konsol uygulaması olarak yapacağız.

 7 Haziran itibariyle son sınavıma girip bitirdiğim 1.Sınıf serüvenin de Programlama Dilleri dersimize giren Sayın Hocam Yrd.Doç.Dr. Ecir Uğur KÜÇÜKSİLLE 'nin bize yaptığı son final sınavında sorduğu 2. soruyu hatırladığım kadarıyla sizler ile paylaşıyorum.

Soruda bizden bir kelime oyunu yapmamız isteniyor. Ancak kelimeler, bir dosyadan okunacak, rasgele biri seçilecek ve ardından seçilen kelimenin içersinden rasgele 2 harf seçilerek bu harflerin haricindekiler * olacak şekilde listelenecek ve hak sayısı * sayısı ile eşit olacak ve kullanıcı sadece harf girişi yapmayacak! Harf ve girdiği harfin yerini söyleyecek eğer ikiside doğruysa herhangi bir işlem yapılmayacak, harf kelime içersinde var ancak yeri yanlış ise hak azalmayacak fakat işlemde yapılmayacak. Her ikiside yanlış ise hak azalacaktır.

Burada test etmesi kolay olsun diye dosyadan okuma işlemini yapmayacağım.
Yalnız şunuda farkettim ki sınavda kağıda bazı değişkenlerin isimlerini yanlış yazmışım umarım bunlar biraz da hocam tarafından göz ardı edilir.

Buyrun kodlarımız ;

Ekran Görüntümüz ;

 

 

Bir sonraki makalem de görüşmek üzere, esen kalın :)

H.Burak TUNGUT
Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi
www.buraktungut.com

"Bir sonraki makalem de görüşmek üzere, esen kalın" baglac olan "de" ayrı yazılır.
Yorum Bırak

Facebook
Son Yorumlar