Elasticsearch Serisi : 01 Ubuntu Server'a Elasticsearch Kurulumu

By Burak TUNGUT - 30.11.2015 - 4 Yorum - Kategori DevOps

Herkese uzun bir aradan sonra tekrar merhaba laugh

Şöyle bir baktımda son makalemden bu yana tam 2 yıl geçmiş. Şu aralar yeni makaleler yazmak, sahenelere geri dönmek aklımdaydı. Seçtiğim günün bir önceki makalemi yazdığım günden tam 2 sene sonra olması cidden büyük bir tesadüf oldu. 2 sene boyunca neler yaptığımı, nerelerde olduğumu ve hayatımda ne gibi değişiklikler olduğunuda bir makale ile kısaca ele alacağım. Belki merak edenler olur laugh

Bu makale aslında şu aralar yoğunlaştığım elasticsearch hakkında başlayacağım makale serisine bir giriş yapmış olacağız. İşi en baştan almak gerekir diye düşündüm. Bu nedenle bir Ubuntu server üzerine SSH server ve elasticsearch engine'i kuracağız.

Makalemde elasticsearch'in ne olduğu ile ilgili detaylı bilgiler vermeyeceğim. Hiç duymamış olan arkadaşlar için küçük bir araştırma yapmalarını öneririm. Aynı zamanda makale de ubuntu server'ın bir VM üzerine nasıl kurulacağınıda anlatmayacağım. Bunlar için step-by-step bir çok resimli makale bulabilirsiniz. Ama küçük öneriler vermek gerekirse aşağıdakileri kullandım;

  1. Oracle VM VirtualBox 5
  2. Ubuntu Server 14.04.3
  3. Putty (SSH Client için)
  4. Elasticsearch 1.7.4

Şu anda her ne kadar elasticsearch'in major 2 version ve bir iki tane de minör version'ı release olmuş olsada çok fazla breaking changes bulunduğu için 1.7.4'yi kurdum. Siz isterseniz herhangi major 2 version'unda kurabilirsiniz.

Ubuntu Server Üzerine SSH Server ve JDK Kurulumu

Benim gibi clean install'ları tercih edenlerden misiniz? Öyleyse kurduğunuz ubuntu server üzerinde SSH server bulunmamakta. İşe onu kurmak ile başlayalım. Console'dan sudo-i komutu ile super user'a geçiş yapalım. İsimlendirmeler sizcede çok güzel değil mi ? Kendimi şu anda elasticsearch kurulumu yapmak üzere olan neredeyse hiç linux kullanmamış süper bir kullanıcı olarak hissediyorum laugh

Super user'a geçiş

Şimdi SSH server kurulumunu yapalım. Bunun için console'dan apt-get install openssh-server komutunu çalıştıralım. Bellki bir kaç işlemden sonra diskte kullanılacak alan için bizden izin istenecektir. Buna Y ile cevap verelim.

SSH server kurulumu

Başarılı bir kurulum gerçekleştiyse reboot komutu ile makinamızı restart edelim ve putty'yi açalım. Ben kullandığım router'dan bu makinayı DHCP'den çıkardım ve static bir local IP verdim. Benim belirlediğim IP 192.168.1.200 şeklindeydi. Sizlerde istediğiniz IP'yi belirleyiniz. Ya da DHCP'nin atadığı veriler ile aşağıdaki gibi textbox'ı doldurun ve bağlanın.

Putty ile SSH bağlantı

Şimdi gelen console'dan tekrar server'a login olup super user'a sudo-i komutu ile geçiş yapalım. Ardından java'nın kurulumunu gerçekleştirmek için apt-get install openjdk-7-jre komutunu çalıştıralım. Şu anda son sürüm bu olsa gerek. Siz makaleyi okuduğunuzda son sürümü ne ise onu indirmenizi öneririm.

JDK 7 kurulumu

Kurulum bittikten sonra başarılı bir şekilde kurulup kurulmadığını test etmek için java -version komutunu çalıştıralım. Böylece kurulmuş olan java ve jdk'nın tam sürümlerinide görmüş olacağız.

Java ve JDK sürümlerinin kontorlü

 

Ubuntu Server Üzerine Elasticsearch Kurulumu

https://www.elastic.co/downloads/elasticsearch adresine gidelim ve kurmak istediğimiz elasticsearch sürümünün DEB paketine ait olan linki kopyalayalım. Yıllarca Windows kullanmanın alışkanlıklardan biri olsa gerek hiç ZIP ya da TAR'a karışmıyorum. Direk DEB'i indiriyorum. Böylece hiç bir copy-paste dahi yapmadan tüm kurulumu yapmış olacağız.

Elasticsearch DEB paket linki

 

Şimdi console'dan wget http://.... komutunu çalıştıralım. http://... şeklindeki kısma kopyaladığınız linki yapıştırmayı unutmayın blush Bu komut ile aslında bir download işlemini başlatmış oluyoruz.

Elasticsearch paketinin indirilmesi

Şimdi indirdiğimiz DEB paketini ls komutu ile görelim. Bu komut bulunduğumuz dizin içerisindeki tüm dosya ve klasörleri listeleyecektir. Windows'ta ki dir gibi. Kurulumu gerçekleştirmek için ise dpkg -i elasticsearch.....deb komutunu çalıştıralım. 10 saniye gibi bir süre içerisinde kurulumunuz tamamlanacaktır.

Elasticsearch paketinin yüklenmesi

Şimdi kurmuş olduğumuz elasticsearch'e ait service'i start edelim. Bunun için console'dan service elasticsearch start komutunu çalıştıralım. Bize aşağıdaki gibi cevap verdiğinden emin olalım.

Elasticsearch service'inin çalıştırılması

Elasticsearch'in özelliklerinden bahsetmedik. Buna rağmen hiç o konulara girmeden direk kuruluma geçtiyseniz ve burayı okuyorsanız şunu söylemeliyim ki; elasticsearch'in sevdiğim en güzel yanı REST bazlı api'lar ile çalışmasıdır. Bu da platform bağımsız kendisini kullanabiliyor olmamızı sağlıyor. Şimdi curl -X GET 'http://localhost:9200' komutunu çalıştarak bir HTTP GET request atalım ve elasticsearch'in verdiği response'u görelim.

Buradaki response'ta version'u, kod ismini ve lucene engine version'ını görebilisiniz. 

Elasticsearch'e ilk HTTP GET request

Elasticsearch için geliştirilmiş harika bir chrome plugin var! Bunu hemen chrome tarayıcınız varsa yüklemenizi öneririm. Öyle sade bir arayüz sunuyor ki istediğimiz elasticsearch server'a request'ler atabiliyor ve gelen response'ları inceleyebiliyoruz. Göndereceğimiz response'lara ait body kısımlarında validation'lar yapıyor ve JSON indenting sağlıyor. 

Yazdığımız sorguları store etmesi ve history'de tutuyor olmasıda cabası!

Sense'den elasticsearch'e request

 

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere. Umarım arayı bir daha bu kadar uzatmam :)
H.Burak TUNGUT

Makalelerin devamını bekliyoruz, eline sağlık ;)
ellerinize sağlık :) Linux hakkında fazla bilginiz olmamasına rağmen super user çalıştınız :) İşte bu yüzden linux forever !. sizi linux kullanmaya davet ediyorum :D
Yorum Bırak

Facebook
Son Yorumlar