Dizi de farklı olan elemanları bulma

By Burak TUNGUT - 21.11.2012 - Kategori Java

Bu makale ile D.Liang'ın Java için muhteşem egzersizlerinden biri ile Integer dizide farklı olan sayıları bulacağız.
8. Baskınından incelediğim bu ve bundan sonra ki egzersizlerin çözümlerini buradan paylaşmaya devam edeceğim.

 1.Sınıfın final sınavlarından sonraki ilk makalem ile tekrar sizlerleyim :) Final boyunca Programlama Dilleri 1 dersinin sınavına Daniel Liang'ın Introduction to Java Programming kitabı ile hazırlanmıştım. Tüm bu hazırlıklar içersinde her bölümün ardından çözümleri verilmemiş olan egzersizleri elimden geldiğince çözdüm ve şimdi sizler ile bir dizi halinde paylaşmaya başlayacağım. Ancak yüzlerce egzersizin olmasına karşın yazar tarafından 2 ya da 3 yıldız ile belirtilmiş (zorluk derecesi) egzersizleri sizler ile paylaşacağım.

Şimdi inceleyeceğimiz egzersiz ise 6.5** ve 228. sayfada bulunmaktadır. Kitap elinde bulunmayanlar için sorumuzu inceleyelim ;

Ekrana yaptığımız girdi ve çıktıya bakacak olursak girdiğimiz sayıları sadece bir den fazla tekrar etmeyecek şekilde yazdırıyoruz.

Hemen kodlarımızı inceleyelim ;

Öncelikle 10 adet eleman alacak şekilde bir int array ve saydırmayı gerçeleştireceğimiz integer değişkenimizi tanımlıyor ve Scanner sınıfından bir nesne türetiyoruz.
İlk for döngümüz ile klavyeden okunan her bir değeri deger değişkenine atıyor ve yukarıda deklare ettiğimiz sayaç amaçlı olan değişkene kadar bir for döngüsü daha döndürerek şu ana kadar bu elemanın tekrar edip edilmediğini kontrol ediyor ve tekrar edilmemesi durumunda j değişkeni döngü sınırına ulaşacağından dolayı da gelen sayıyı diziye ekliyor ve sayaç değişkenimizi bir arttırıyoruz.

En son olarak da 0 ları almamak için döngümüzü farkliOlanlar adında ki sayaç değişkenimize kadar döndürüyor ve ekrana yazdırıyoruz.
Buyrun ekran görüntüsünü inceleyelim ; 

 

Bir sonraki makalem de görüşmek üzere, esen kalın :)

H.Burak TUNGUT
Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi
www.buraktungut.com

Yorum Bırak

Facebook
Son Yorumlar