Recursion 2 - Sayı Toplamı Çözümü

By Burak TUNGUT - 21.11.2012 - Kategori Java

Bu makale ile recursion konusunun havada kalmaması için daha basit bir örneği işleyeceğiz.
Problemi öncelikle normal yollar ile yani döngüler yardımıyla, sonra da recursion ve recursive method ile çözeceğiz.

 Bir önceki makalemiz ile Recursion Seri Hesaplamayı işlemiştik ancak aldığım bir kaç mail üzerine recursion konusu ve recursive methodların fazla anlaşılmadığını daha basit bir örnek ile anlatmamı istediler.
Şimdi öyle bir method yazalım ki parametre ile gelen değerden 0 a kadar olan sayıların toplamını bize geri döndürsün. Mesela 5 sayısı için ; 1+2+3+4+5 = 15 işlemini gerçekleştirmeli.

Öncelikle bu algoritmayı normal yollardan daha sonra da recursion ile çözüme kavuşturalım.
 

Yukardaki kod ile parametre ile gelen değerden 0 a kadar olan sayıları geriye doğru döndürerek, deklare ettiğimiz toplam sayisina ekliyoruz.

Devamı

Windows Phone 7.1 El Hareketlerini Yakalama

By Burak TUNGUT - 21.11.2012 - Kategori Windows Phone 8

Bu makale ile Windows Phone 7.1 uygulamalarımız da temel olarak kullanacağımız 3 adet el hareketini yakalamayı öğrenip, uygulama geliştireceğiz.
Gestures yapısı altında işleyeceğimiz bu konuda geniş kapsamlı olarak diğer tetiklenmeleri XNA konusu altında devam edeceğiz.

 Kullandığımız mobil cihazlarımızdaki uygulamalar tanımlandırılmış çeşitli tıklama, sürükleme gibi olaylara karşın uygulama içinde belirli işler yaparlar. Örneğin fotoğraf albümünde iki parmağın arasındaki açılma farkı kadar fotoğrafa yapılan zoom ya da bir uygulama simgesine belirli bir süre basılı tutmamızın sonucun da uygulama simgesinin hareket edilebilir özellik kazanması.

Biz bu makale ile 3 temel olayı yani ; Tap, Double Tap ve Hold olaylarını inceleyeceğiz.
Söz konusu uygulama ya da item'e tıklanması halinde Tap, ard arda iki kere tıklanması halinde Double Tap, yaklaşık 5 saniye tıklı kalınması halinde ise Hold olayları tetiklenir.

Dilerseniz hemen Visual Studio IDE'lerimizi açalım.

Yeni bir proje yaratmak üzere proje tipimizi resimdeki gibi seçip, adını wpElHareketleri yapalım.

Uygulama sayfamıza şekildeki gibi 1 adet Image item'i sürükleyelim ve Source eklemek üzere çift tıklayalım.

Devamı

Recursion Dersi 1 - Seri Hesaplaması

By Burak TUNGUT - 21.11.2012 - Kategori C#

Bu makale ile Recursion konusuna devam ederek, matematiksel seri işlemlerinin nasıl hesaplayacağını görüp, 3 adet seri çözümü yapacağız.
Sizin için hazırladığım 3 adet seri denklemini öncelikle inceleyerek her 3 yapının çözümünü yapacak olan methodların da biribirleriyle hemen hemen aynı olduğunu sizler de göreceksiniz.

Buraya tıklayarak daha önce faktöriyel hesaplaması ile giriş yaptığımız recursion konusuna şimdi ise 3 adet seri çözümünü inceleyerek devam edeceğiz.
Bir önceki makalem de üzerinde durduğum konu da tekrar duruyorum. Bir uygulama yapmadan önce tasarlayacağımız algoritma için problemimizi çözüme ulaştırmalıyız.
Tekrar hatırlatmak istiyorum ki recursive methodlar kendini tekrarlamalıdır. Eğer geri dönüş yapan bir method yazıyorsak ki öyle yapacağız mutlaka return anahtar kelimesi kendini tekrar çağırmalıdır.
Recursif methodumuzu ikiye ayıralım. 1. Bölüm şart, 2. Bölüm ise işi yapacak kısımlar olsun. Şimdi hesaplamak istediğimiz 3 adet seriyi inceleyelim ;

Devamı

Kredi Kart Numarası Doğrulama - Luhn Algoritması

By Burak TUNGUT - 21.11.2012 - 1 Yorum - Kategori C#

Bu makalem de Kredi Kart Numaralarının doğrulanmasını sağlayan Luhn algoritmasını inceleyip uygulama yazacağız.
Öncelikle algoritma şemasını incelemek ile başlayacağımız bu makale ile problem çözmeyi ve çözülen probleme göre uygulama geliştirmeyi öğreneceğiz.
 

 Her ne kadar 15 Yaşımda bu algoritma ile ilgili bir uygulamayı bir istek üzerine Delphi ile yazmış olsam da tekrar incelediğim de hatırlamakta zorluk çektim.
Kısaca algoritmamızın tarihçesine bakacak olursak Hans Peter Luhn ve IBM tarafından 1954 yılında geliştirilen bu algoritma aynı zaman da Luhn Check ve Mod Check olarak da geçmektedir.

Normal de bu konuyu Web Servisleri anlatırken işlemek istiyordum fakat ilerleyen zamanlarda hem webmethod hem de webservis tarafından yine bu konuya geri döneceğiz.
Öncelikle kabataslak ve bir bakışta algoritmayı bize anlatacak olan şemamıza bakalım,

Devamı

Java Kelime Oyunu

By Burak TUNGUT - 21.11.2012 - 3 Yorum - Kategori Java

Bu makale ile Java da bol kurallı güzel bir kelime oyunu yazacağız. Öncelikle kurallarımızdan bahsedip daha sonra oyunumuzu yapacağız.
Daha önce yaptığımız adam asmaca örneği ile birbirine benzeyen bu örneği de yine konsol uygulaması olarak yapacağız.

 7 Haziran itibariyle son sınavıma girip bitirdiğim 1.Sınıf serüvenin de Programlama Dilleri dersimize giren Sayın Hocam Yrd.Doç.Dr. Ecir Uğur KÜÇÜKSİLLE 'nin bize yaptığı son final sınavında sorduğu 2. soruyu hatırladığım kadarıyla sizler ile paylaşıyorum.

Soruda bizden bir kelime oyunu yapmamız isteniyor. Ancak kelimeler, bir dosyadan okunacak, rasgele biri seçilecek ve ardından seçilen kelimenin içersinden rasgele 2 harf seçilerek bu harflerin haricindekiler * olacak şekilde listelenecek ve hak sayısı * sayısı ile eşit olacak ve kullanıcı sadece harf girişi yapmayacak! Harf ve girdiği harfin yerini söyleyecek eğer ikiside doğruysa herhangi bir işlem yapılmayacak, harf kelime içersinde var ancak yeri yanlış ise hak azalmayacak fakat işlemde yapılmayacak. Her ikiside yanlış ise hak azalacaktır.

Burada test etmesi kolay olsun diye dosyadan okuma işlemini yapmayacağım.
Yalnız şunuda farkettim ki sınavda kağıda bazı değişkenlerin isimlerini yanlış yazmışım umarım bunlar biraz da hocam tarafından göz ardı edilir.

Devamı
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Facebook
Son Yorumlar