Java JOptionPane Kullanımı 1

By Burak TUNGUT - 21.11.2012 - 1 Yorum - Kategori Java

Bu yazımda Java ile ufak bir örnek yaparak JOptionPane (swing) kütüphanelerini kullanacağız. Vizelere hazırlanırken ufak bir örnek yapmak istedim ve bu örnek ile showMessageDialogshowInputDialogshowConfirmDialog methodlarını kullanacağız.
Hadi başlayalım...

İnceleyelim

Öncelikle int tipinde sayi1 ve sayi2 olmak üzere 2 adet değişken tanımlayıp her ikisine de 1-9 aralığında randomize ediyoruz.
Çıkarma işlemi yaptıracağımız için sayı1 in küçük olması durumunda swap işlemini uygulayarak yer değiştiriyoruz ve testimize başlıyoruz.

  • Önce programımız bize Selam veriyor :)
  • sayi1 - sayi2 sonucunu bize soruyor.
  • Doğruluğunu test edip cevap veriyor
  • Memnun kalıp kalmadığımızı soruyor
  • Evet dersek teşekkür ediyor, hayır dersek çokta umrunda olmadığını belirtiyor :)

Devamı

Java Recursive Faktoriyel Hesaplama

By Burak TUNGUT - 21.11.2012 - Kategori Java

Bu makale ile herhangi bir döngü kullanmadan Recursive method sayesinde faktoriyel hesaplayacağız.

Bir hayli zamandan sonra tekrar bloğuma geri döndüm, biraz birikim yaparak daha dolu makaleler yazmaya karar verdim tabi bir hafta sonra başlayacak vize haftasından sonra :)

Yapacağımız iş ne ?

Örnek olması için aslında alışılmış faktoriyel hesaplamasını da göstereceğim, fakat yukarıda da belirttiğim gibi recursive methodlar yani kendini çağıran (tekrarlayan) methodlar sayesinde faktoriyel ve benzeri hesaplamaları kolaylıkla yapabiliriz.

faktoriyelHesap1 methodumuz ile gelen sayı kendinden 0 a kadar olan sayıları for döngüsü içinde döndürerek, hesaplamayı bitiriyor.

faktoriyelHesap2 methodumuz ise gelen sayı 0 dan büyük olma şartını arıyarak tekrar kendini çağırıyor.

Classımızı build ettiğimiz zaman bizden bir sayı isteyecek ve iki döngü ile de sonucu ekrana yazdıracak.
 

Devamı

Delphi Killtask ve Killprocess

By Burak TUNGUT - 20.11.2012 - Kategori Diğer Diller

Delphi de istersek görünür ad ve uzantısını kullanarak KillTask ile istersek de Handle numarasını kullanarak KillProcess ile program kapatabiliriz.

Kendi kütüphanelerinde böyle bir imkan bulunmadığı için 2 adet küçük fonksiyon ile çalışmasını istemediğimiz programları ister adlarıyla ister Handle numaralarıyla çalışmasını düzgün bir şekilde sonlandırabiliriz.

Nerde, Ne zaman ?

Bir proje geliştiriyorsunuz herşey yolunda giderken sizin geliştirdiğiniz sisteme aykırı çalışan ya da istediğiniz verimi engelleyen bir kaç çalışan uygulama karşınıza çıktı ve bunları hatasız bir şekilde sonlandırmanız gerekiyor.
İşte tam da burda bu iki fonksiyondan birini kullanarak amacınıza ulaşabilirsiniz.
 

Devamı

JDK JRE ve JVM Kavramları

By Burak TUNGUT - 20.11.2012 - Kategori Java

Bu yazı da Java da kullanacağımız JDK (Java Development Kit), JRE (Java Runtime Environment) ve JVM (Java Virtual Machine) kavramlarını inceleyeceğiz.

Yazıma öncelikle Java ve tarihçesiyle başlayarak bu kavramları nerelerde ve hangi amaçlar için kullanacağımızı inceleyeğiz.

Java ve Java Tarihçesi

Java 90 lı yıllar da İnternet teknolojilerinin yavaş yavaş hayatımızda yer almasıyla beraber biçimlenmiş ve asıl amacı Platform Bağımsızlığı olan bir dildir. 
Ortaya çıkmasından itibaren geçen 20 yıllık büyük bir süreçte çok iyi bir şekilde gelişmiş ve open-source olması nedeniyle de milyonlarca projeyi içerisinde bulunduran büyük bir kullanıcı topluluğuna sahiptir. Şu anda web masaüstü ve gömülü sistemler gibi bir çok alanda kullanıldığı gibi az önce de söylediğim şekilde yazıldığı herhangi bir ortamdan diğer ortamlara dahi atıldığında sorunsuzca çalışmaktadır. 

Devamı

Delphi ile Bellek Okuma ve Yazma

By Burak TUNGUT - 20.11.2012 - 2 Yorum - Kategori Diğer Diller

Delphi ile ReadProcessMemory ve WriteProcessMemory APIler ile istediğimiz bir programın Handle numarası ile bellek okuma ve yazma işlemlerini gerçekleştireceğiz.

Bu konu ile ilk deneyimim mayın tarlasında sınırsız bayrak yapmak olduktan sonra Knight severler için çeşitli hileler yapmak oldu. Bu örneği her yerde kullanabilmeniz için bir kütüphane (DLL) haline getireceğiz.

Başlamadan önce

Bu kodu 3 sene önce 15 yaşımda iken yazmıştım ve sevdiğim bir ağabeyim olan Kenan Kocadurdu'ya hitaben ilk Delphi paylaşımımı gerçekleştiriyorum. İlk başladığım ve halen kullandığım Delphi'nin 7. sürümü ile yaptığım bu uygulamayı istediğiniz sürümde yapabilirsiniz.
Öncelikle yeni bir DLL Projesi yaratalım ve aşağıda da belirttiğim kütüphaneleri uses kısmına ekleyelim.
 

Fonksiyonlarımız

Daha anlaşılabilir olması için 4 ayrı fonksiyon yazdım. Genellikle Handle numarasını başlıktan aldığımız gibi uygulama classına göre de alabileceğimiz ayrı bir fonksiyon da tanımladım.
Handle No almak için, biri başlıktan diğeri de classdan olmak üzere 2 adet.
Adres okumak için ReadProcessMemory API'sini kullanan 1 adet ve
Adres yazmak için WriteProcessMemory API'sini kullanan 1 adet fonksiyon yazdım.

Devamı
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Facebook
Son Yorumlar