C# da Extension Method Kullanımı

By Burak TUNGUT - 21.11.2012 - Kategori C#

Bu makalem ile C# da Extension method kullanımını inceleyip, aynı işi yapan normal method ile arasındaki farki göreceğiz.

Bu methodlar sayesinde bize ait olmayan ya da erişim iznimiz olmayan .Net Classlarındaki tipler için dahi methodlar yazabiliriz.

C# 3.0 ile hayatımıza giren extension methodlar bize ait olmayan sınıflardaki tiplere bunlardan bağımsız olarak method yazmamızı sağlar. Örneğin string tipi için de kullandığımız "ToString" methodunu ele alalım, bu method hiç şüphesiz string tipinin yazıldığı class içinde tutulmaktadır. Ama biz ayrıca string tipi için bir extension method yazdığımız da ise kullanımı aynen bu şekilde olacaktır.

Öncelikle bir sınıf yaratıyoruz ve adını "Sinifim" yapıyoruz.
Öyle bir method tasarlıyalım ki gelen int degeri pozitif ise true, negatif ise false değeri geri döndürsün.

Devamı

Asp.Net ve Urlrewrite ile Sef Link Kullanımı

By Burak TUNGUT - 21.11.2012 - 2 Yorum - Kategori Asp.Net MVC

Bu makale de Asp.Net ile sitelerimiz için seo dostu sef linkler elde edebileceğimiz bir url rewrite modülünü inceleyeceğiz.

Bu sayede arama motorları tarafından yaptığımız siteler sevilir hale gelip, sef dostu linklerimiz anlaşılabilir biçimdi indexlenecektir :)

Makalelerin bulunduğu bir web sitesi tasarladığımızı düşünelim ve makalelerin detayını gösteren "MakaleDetay.Aspx" adlı bir dosyamız olsun. Veritabanından hangi verinin çekileceği bilgisini Query Stringler ile yolladığımız bu sayfada standart bir link "MakaleDetay.Aspx?Id=5" şeklinde olacaktır. Ancak hiç bir arama motoru bu tip eski bir linki sevmiyor ve haliyle de indexlemiyor.

Bunun yerine kullanacağımız url rewrite modülü ile linklerimizi örnek verecek olursam "/Makalenin_Konusu_5.Html" şeklinde yapabiliriz. Bunu yapmak içinse bizim REGEX unsurlarına göre tasarlayacağımız url kuralları geçerli olacaktır.

Öncelikle modülümüzü buraya tıklayarak indirelim...

Dilerseniz hemen Visual Studiolarımızı açalım ve başlayalım...

Bir adet boş Asp.Net projesi yaratalım ve adını "urlRewriteOrnek" yapalım.

Devamı

Asp.Net Webmethod ile TC No Doğrulama

By Burak TUNGUT - 21.11.2012 - 2 Yorum - Kategori Asp.Net MVC

Bu makalem de bir Asp.Net ile Tc Kimlik No doğrulanması için servis kullanan bir webmethod yazarak, jQuery ajax ile çağırıp dinamik bir şekilde sonuç elde edeceğiz.

Bu makale ile hem jQuery, hem Servis hem de Asp.Net bilgilerimizi tazeleyeceğiz :)

 

Öncelikle bir adet boş Asp.Net Web Form projesi oluşturalım.

Ardından "References" -> "Add Service Reference..." yolunu izleyelim.

 

Devamı

String de Palindrom Kelime Kontrolü

By Burak TUNGUT - 21.11.2012 - Kategori Java

Bu makalem de bize verilen bir string'i kullanarak kelimenin palindrom olup olmadığını kontrol eden algoritmayı inceleyip, method yazacağız.

Palindrom kavramını inceleyecek olursak genelde sayılar için kullanılsa da tersten değeri ya da kelimeler için okunuşu aynı olan değerlere palindrom denir.
 

Palindrom Kontrolü

Bir sayı ya da kelimenin palindrom olup olmadığını iki şekilde kontrol edebiliriz.
Bunlardan birine kolay yöntem dersek direk gelen değeri bir StringBuilder'e aktararak equals methodu ile kontrolü tek satırda gerçekleştirebiliriz. Kolay olduğu her halinden belli dir ki genellikle sınavlarda bu istenmez smiley 

Diğeri yani zor yöntem der isek ; gelen değerin her harfini bir char a aktararak karşılıklı indislerin değerlerini kontrol edebiliriz. Yada direk charAt methodunu kullanabiliriz.

İlk kod da kolay yöntemi göstereceğim. Bu yöntem ile hem kelime hem de sayıların palindromluk durumunu kontrol edebilirisinz. Ancak sayılar için sınavda istenen yöntemi sonraki makalelerim de dile getireceğim.
İkinci kod da ise zor yöntemi kod ile göstereceğim.

Aslında kolay ya da zor diye ayırmak pek de hoşuma gitmedi, programcılıkta kolay ya da zor diye bir tanımlandırma yapmamak bence en iyisi bu seferlik böyle olsun :)

Devamı

Java Obeb ve Okek Hesaplama

By Burak TUNGUT - 21.11.2012 - Kategori Java

Bu makalem de Java ile girilen iki sayının obeb ve okek değerlerini hesaplayan methodları yazacağız.

En büyük ortak bölen ve en küçük ortak katları yani EBOB (obeb) ile EKOK (okek) değerlerinin nasıl bulunacağını kavradıktan sonra bunları Java ile methodlara dökeceğiz.
 

Obeb ve Okek Hesaplama

Bir önceki makalem de heximal dönüşümü anlatmıştım. Tıpkı ordaki taban aritmatiği konuları gibi obeb ve okek konularını da mutlaka matematik derslerimizden hatırlarız. Açıkçası ne ilkokuldayken ne de lisedeyken bu konuyu sevmezdim çünkü gelen soruların hiç birinde bunu obeb yada okek ile çözeceğiniz söylenmediği gibi bunu bulmak için bazen çok komplex düşünmekde gerekebilirdi smiley

Genel olarak hatırlayacak olursak iki sayıyıda bir kağıda yazar yanına uzun bir çizgi çektikten sonra her iki sayının da bölüneceği sayıları bulup bölümlerine bakar ve katlarını sağ tarafa yazardık. Her ikisinin bölündüklerinin çarpımı bize obeb'i, hepsinin çarpımı ise bize okek değerini verirdi.

Bu olayı kodlara dökecek olursak ; okek bulurken her iki sayıyıda 2 den başlamak üzere bu sayının hesaplanacak diğer iki sayının bölümüne bakacağız ve her ikisinin de ortak olarak bölündüğü en küçük sayıyı bulmaya çalışacağız.

Obeb hesaplamasında ise büyük olan sayıyı kendisine ve diğer sayının bölümünden kalanına bakarız, büyük sayıyı birer birer azaltmak koşuluyla her ikisininde ortak olarak bölündüğü bu sayıda bize obeb değerini verecektir.

Başka sitelerde alakasız kodlar bulabilirsiniz, algoritma karmaşıklığı hakkında pek hesaplama yapmasam da verimsiz bir algoritma olduğu söylenemez!
 

Devamı
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Facebook
Son Yorumlar