Dizi de farklı olan elemanları bulma

By Burak TUNGUT - 21.11.2012 - Kategori Java

Bu makale ile D.Liang'ın Java için muhteşem egzersizlerinden biri ile Integer dizide farklı olan sayıları bulacağız.
8. Baskınından incelediğim bu ve bundan sonra ki egzersizlerin çözümlerini buradan paylaşmaya devam edeceğim.

 1.Sınıfın final sınavlarından sonraki ilk makalem ile tekrar sizlerleyim :) Final boyunca Programlama Dilleri 1 dersinin sınavına Daniel Liang'ın Introduction to Java Programming kitabı ile hazırlanmıştım. Tüm bu hazırlıklar içersinde her bölümün ardından çözümleri verilmemiş olan egzersizleri elimden geldiğince çözdüm ve şimdi sizler ile bir dizi halinde paylaşmaya başlayacağım. Ancak yüzlerce egzersizin olmasına karşın yazar tarafından 2 ya da 3 yıldız ile belirtilmiş (zorluk derecesi) egzersizleri sizler ile paylaşacağım.

Şimdi inceleyeceğimiz egzersiz ise 6.5** ve 228. sayfada bulunmaktadır. Kitap elinde bulunmayanlar için sorumuzu inceleyelim ;

Ekrana yaptığımız girdi ve çıktıya bakacak olursak girdiğimiz sayıları sadece bir den fazla tekrar etmeyecek şekilde yazdırıyoruz.

Devamı

Windows Phone 7.1 Mod ve Değişimleri

By Burak TUNGUT - 21.11.2012 - Kategori Windows Phone 8

Bu makale ile Windows Phone 7,1 de Telefon Modlarını inceleyip, wireless, hücresel veri gibi modların açılıp kapatılmasını sağlayacağız.
Aynı zaman da enum kullanımını tekrar edip, bol bol koşul bloğu kullanarak yaptığımız örnek ile Launcher yapılarını da tekrar etmiş olacağız.

Windows Phone işletim sistemi olmasa bile kullandığımız telefonlarda dikkatimizi mutlaka çekmiştir bu modlar. En fazla kullandığımız ise gerek şarz tüketmemesi için kapatıp, gerektiğinde açtığımız Wireless modudur hiç şüphesiz 

Peki bu modların açılıp kapatılmasını nasıl sağlayacağız ?
Aslında bu modlar arasında geçiş yapabilmek için daha önce gördüğümüz Launcher Task'ları kullanacağız. 

Biz de tekrar hatırlayacak olursak belli başlı işlemleri yapmak üzere kullandığımız Launcherler için öncelikle ilgili namespace tanımlaması yapılmalıdır. Dilerseniz hemen Visual Studio IDE'lerimizi açalım ;

Öncelikle Proje türü olarak Windows Phone Application seçelim ve adınıda wpCalismaModlari yapalım.

Sayfamıza bir adet button ve ListBox ekleyelim.

ListBox Items bolümünden 4 adet Item ekleyelim ve sırasıyla adları "Uçak Modu", "Bluetooth", "Wireless", "Hücresel Veri" olsun.

Devamı

Java Sesli Sessiz Harf Ayırma

By Burak TUNGUT - 21.11.2012 - Kategori Java

Bu makale ile Java da kullanıcının girdiği kelimede ki sesli ve sessiz harfleri ayrı ayrı bulan algoritmayı ve methodlarımızı tasarlayacağız.
getSesliler ve getSessizler olmak üzere iki adet geriye String döndürecek method yazıp küçük bir deneme ile ekran çıktımızı göreceğiz.

 Soru Cevap bölümün de yöneltilen bir soru üzerine tasarladığım 2 adet method sayesinde kullanıcıdan alacağımız cümlenin içersinde geçen sesli ve sessiz harfleri ayrı ayrı bulup ekrana yazdıracağız.

Java ile yazdığım bu kodu .Net kullananlar ise küçük değişiklikler yaparak aynen uygulayabilirler. Hemen kullandığımız IDE'lerimizi açalım ve ilk methodumuzu yazalım.

Öncelikle geri dönecek ve eklemeleri yapacağımız bir adet StringBuilder deklare edelim. Ardından küçük ve büyük sesli harflerimizi içeren bir adet String deklare edip içini resimdeki gibi dolduralım.

Devamı

Windows Phone 7.1 Orientation Kontrolü

By Burak TUNGUT - 21.11.2012 - Kategori Windows Phone 8

Bu makale ile Windows Phone 7.1 uygulamalarında Orientation yani cihazın fiziksel yönelimini nasıl kontrol edeceğimizi göreceğiz.
Küçük bir uygulama yaparak, cihazın hangi yöne yönelimlendiğini yakalayarak ekrana mesaj kutusu halinde göstereceğiz.

 Telefonlarımız da kullandığımız uygulamalara dikkat edersek özelliklede oyunlarda telefonun sağa ya da sola döndürülmesi bir işlemi gerçekleştirir. Bu türlü bir uygulama geliştirmiyor bile olsak telefonun sağa ya da sola dönük olması halinde de düzgün gözükmesi için Orientation tarafında neler yapmamız gerek ? Hemen incelemeye başlayalım.

Öncelikle Visual Studio IDE'lerimizi açalım ve bir proje oluşturup adını orientationKontrolu yapalım. Hiç bir kontrol eklemeden projemizi debug edelim.

Gördüğünüz üzere uygulamamız emulatorde açıldı. Emulator sanal da olsa bizim için sağa-sola yönelimleri denememiz için 2 adet buton koymuş. Kırmızı işaretlediğim ilk buton sola, ikinci buton ise sağa yönelimi sağlıyor.

Uygulamayı sola döndürdüğümüz de gördüğünüz üzere yazılarımız kullanıcıya göre ters şekilde duruyor. Sayfa yönelimini kullanıcının cihazı yönlendirdiği hal ile aynı olması için xaml tarafta çeşitli düzeltmeler yapmak üzere projemize geri dönelim.

Devamı

Windows Phone 7.1 Input Scope ile Girdi Formatlama

By Burak TUNGUT - 21.11.2012 - Kategori Windows Phone 8

Bu makale ile Windows Phone 7.1 de Input kontrollerinin formatlanması için sık sık kullanacağımız InputScope yapısını inceleyeceğiz.
Yapacağımız örnek ile TextBox a girilecek olan verinin numerik olmasını, açılacak klavyenin de ona göre tasarlanmasını sağlayacağız.
 

Günümüz de herbirimizin elinde bulunan bu tür mobil cihazlardaki yazılımsal geliştirmelerin tek amacı aslında işimizi kolaylaştırmak. Cep telefonlarımızı kullanırken dikkat ettiysek bir numara çevireceğimizde, e-mail adresi gireceğimiz de ya da rehberde bir kişi bulmaya çalışacağımızda girdiyi TextBox'lara yaparız. Fakat her seferinde gelen pencerenin farklı olduğunu görürsünüz. E-Mail gireceğiniz zaman cihaz size numerik klavyeyi göstermez. Ya da numara çevireceğiniz zaman alfabetik tuşlar önünüze gelmez.

İşte tam burda işimize yarayacak olan InputScope kavramını daha iyi anlamak için küçük bir örnek yapalım. Visual Studio IDE'lerimizi açalım. Ve buradaki link ile InputScope için kullanabileceğimiz enum listesine bir göz atalım.

Yeni bir proje açalım ve türünü Windows Phone Application ve adını da inputScopeKullanimi yapalım.

Sayfamıza sadece bir adet TextBox ekleyelim ve Text özelliğini boş yapalım.

Devamı
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Facebook
Son Yorumlar